Očkování proti žloutence

Proti žloutenkám typu A a B existuje účinné řešení, kterým je očkování.

Hepatitida A

Očkování proti žloutence typu A není součástí pravidelného očkování. Vaše děti nebo i vy tak můžete být v riziku, že žloutenkou typu A onemocníte. Děti je možné chránit očkováním proti žloutence typu A již od 1 roku. Pro děti a adolescenty do 15 let včetně je určena například monovalentní vakcína Havrix 720 Junior Monodose.

Pro starší adolescenty od 16 let a dospělé je vhodnou variantou například vakcína Havrix 1440. Kompletní očkovací schéma vakcíny Havrix se skládá ze dvou dávek, z nichž druhá se aplikuje kdykoli mezi šestým měsícem a pátým rokem po první dávce, přednostně mezi šestým a dvanáctým měsícem po první dávce.

A

Děti 1 - 15 let včetně

Od 16 let

 

Hepatitida B

Nejúčinnější ochranu proti hepatitidě typu B poskytuje očkování. V souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace bylo toto očkování v České republice od roku 2001 zařazeno do dětských očkovacích programů. Aktuálně je očkování proti žloutence typu B součástí kombinované šestivalentní vakcíny (hexavakcína). Očkují se kojenci v 1. roce života. 

V roce 2001 bylo v ČR zahájeno povinné očkování proti žloutence typu B. Pokud jste se tedy narodili po roce 1989, pravděpodobně jste toto očkování absolvovali a stačí vám nechat se očkovat pouze vakcínou proti žloutence typu A.

K ochraně proti žloutence typu B slouží také kombinovaná vakcína proti žloutence typu A a B, vakcína Twinrix Adult.

 

 

Děti od 9. týdne do 15 let: hexavalentní vakcína (obsahuje očkování proti hepatitidě B), případně Engerix-B 10 μg. Pro jedince ve věku 16 let a starší je určena vakcína Engerix-B 20 μg.

B

Děti od 9. týdne do 15 let

 

 

Od 16 let

 

 

 

 

A+B
Od 16 let

 

 

Očkování miminek proti hepatitidě B

Virus hepatitidy B je až 100x nakažlivější než virus HIV a k přenosu nedochází pouze pohlavním stykem, ale také např. poraněním o pohozenou jehlu nebo předměty potřísněnými krví v úzkém rodinném kontaktu. Jedinec nakažený virem hepatitidy B nemusí být akutně nemocný, v populaci se vyskytuje určité procento tzv. chronických nosičů tohoto onemocnění.

Zvláště u malých dětí hrozí riziko přechodu onemocnění do chronického stádia. U kojenců, kteří se nakazí v prvním roce života, je více než 50% riziko, že se u nich rozvine chronická infekce. Očkování proti hepatitidě B v raném dětství je proto doporučováno Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Toto očkování je součástí rutinního očkování kojenců a starších dětí ve většině zemí EU.

 

Kdo by se měl nechat očkovat?

Očkování proti hepatitidě A i B by měli podstoupit zejména:

 • lidé, kteří cestují do oblastí se zvýšeným výskytem onemocnění
 • lidé, kteří mohou být nákaze vystaveni v rámci výkonu svého povolání (např. zdravotníci)
 • uživatelé drog
 • sexuálně promiskuitní osoby
 • hemofilici (pacienti s poruchou srážlivosti krve)
 • nemocní s chronickým postižením jater
 • jedinci, kteří jsou nebo byli v kontaktu s osobou nakaženou žloutenkou A nebo žijí ve společné domácnosti s jedincem trpícím hepatitidou B

 

Kdy po očkování nastupuje potřebná ochrana?

 • Optimální účinek vakcinace je dosažen při dokončení celého očkovacího schématu a dodržení doporučeného rozestupu mezi jednotlivými dávkami vakcíny.
 • K dosažení ochrany po očkování nemusí dojít u všech očkovaných.

 

Jak dlouho je očkování účinné?

Dokončené očkovací schéma chrání dlouhodobě. O další potřebě očkování se prosím poraďte se svým lékařem.

 

Pro koho není očkování vhodné?

Vakcína proti žloutence typu A či B by neměla být podána:

 • osobám s akutním horečnatým onemocněním
 • jedincům s alergií na kteroukoli ze složek vakcíny
 • jedincům, u kterých předchozí dávka očkovací látky vyvolala závažné zdravotní komplikace

 

Je očkování proti hepatitidám bezpečné?

Mezi nejčastější nežádoucí účinky po očkování patří bolest a zarudnutí v místě vpichu, bolest hlavy a únava. Souhrn všech možných nežádoucích účinků naleznete v příbalové informaci vakcíny.

 

 

Podívejte se také na:

Cena očkování

Očkování proti infekčním žloutenkám typu A i B patří mezi tzv. nepovinná očkování, a tak nejsou hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, s výjimkou osob očkovaných dle vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů. Většina zdravotních pojišťoven si je ale vědoma důležitosti těchto očkování a na vakcíny ze svých preventivních programů pojištěncům přispívá.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu — pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.