Očkování do zahraničí

Cestování do cizích zemí s sebou přináší nejen nové zážitky a poznatky, ale také možná rizika spojená s rizikem nákazy některými infekčními nemocemi.

Nejčastěji se turisté v tropických oblastech potýkají s cestovatelským průjmem, a to až v 80 % případů. Dále se mohou vyskytovat onemocnění, jako je například chřipka, horečka dengue, malárie, břišní tyfus či žloutenka typu A a B. 

Riziko nepříjemných zdravotních obtíží během pobytu či po návratu z dovolené lze minimalizovat pomocí cílených preventivních opatření, mezi která patří vyvarování se rizikového chování a očkování.

Očkování proti žloutenkám by mělo patřit do základní výbavy každého cestovatele

Žloutenka je infekční onemocnění, kterému můžete být bez povšimnutí vystaveni každý den při běžných činnostech, jako je nakupování nebo sport. Při cestách do zahraničí se může riziko nákazy žloutenkou nebo jiných infekčních onemocnění ještě zvětšovat, a to i v běžných evropských destinacích.

 

Hepatitida A

Mezi nejčastější dovážené nemoci, kterým se dá předcházet očkováním, patří žloutenka typu A. Jejím virem je možné se nakazit prakticky kdekoli, k přenosu dochází orální cestou, nebezpečí představují situace s omezeným dodržováním hygienických standardů či kontroly kvality potravin a pitné vody. Její výskyt je evidován rovněž na území Evropy, včetně České republiky.

 

Hepatitida B

Žloutenka typu B se nejčastěji přenáší prostřednictvím krve, spermatu, poševního sekretu. Pozor by si lidé měli také dát na sdílení osobních hygienických potřeb, jako jsou holicí strojky, zubní kartáčky či ručníky, i na těch může virus přežívat. Riziko představují i zákroky typu manikúra, pedikúra či tetování.

 

Otázky a odpovědi k očkování

Proč bych se měl nechat očkovat? 
Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti žloutence typu A i B a mělo by patřit do základní výbavy každého cestovatele. Žloutenka typu A i B se může týkat každého, protože nakazit se je snadné a následky mohou být závažné.

Jaké jsou následky žloutenky typu A a B?
Onemocnění žloutenkou typu B může přejít do chronického stadia, kdy může vyústit ve vážné zdravotní problémy v podobě "ztvrdnutí" jater (cirhózy) či dokonce rakoviny jater (karcinomu). Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace, nutná dlouhodobá dietní a režimová opatření.

Kdo hlavně by měl o očkování uvažovat? 
Každý, kdo cestuje. Žloutenka nemusí být problémem jen v exotických zemích, ale také v běžných dovolenkových destinacích, včetně těch evropských, Českou republiku nevyjímaje.

Kde se mám nechat očkovat? 
Očkovat se můžete u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.

 

Podívejte se také na:

Cena očkování

Očkování proti infekčním žloutenkám typu A i B patří mezi tzv. nepovinná očkování, a tak nejsou hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění, s výjimkou osob očkovaných dle vyhlášky č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů. Většina zdravotních pojišťoven si je ale vědoma důležitosti těchto očkování a na vakcíny ze svých preventivních programů pojištěncům přispívá.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu — pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.