Žloutenka

Žloutenka patří mezi nakažlivá, infekční onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň a způsobují zánět jater. Nakazit se můžete jak v podmínkách ČR, tak v rozvojových i rozvinutých zemích světa. Očkování je jednoduchý a účinný způsob ochrany proti nejrozšířenějším typům žloutenky A a B. Žloutenka A a B se může týkat každého, protože nakazit se je snadné, a následky mohou být závažné.

Žloutenka typu A

Žloutenka typu A je způsobena virem hepatitidy typu A. Přenáší se tzv. fekálně-orální cestou. Znamená to, že virus se z organismu vylučuje stolicí a dál může být přenesen od osoby k osobě přímo, např. špinavýma rukama, nebo nepřímo, požitím kontaminovaných potravin, nápojů nebo kontaktem s dalšími znečistěnými předměty. Nakazit se žloutenkou typu A je relativně snadné. Virus je totiž velmi odolný, při pokojové teplotě dokáže přežít několik týdnů, zmrazený dokonce několik let. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky, je při ní povinná hospitalizace a nutná dlouhodobá jaterní dieta. Česká populace patří, stejně jako obyvatelé dalších vyspělých států, mezi velmi vnímavé k žloutence typu A.

A

Žloutenka typu B

B

Žloutenka typu B je závažná infekce jater způsobená virem hepatitidy typu B. Virus žloutenky typu B je 100× nakažlivější než virus HIV. Virus se šíří stykem s krví nebo jinými tělními tekutinami nakažené osoby, především spermatem a poševním sekretem. K nákaze žloutenkou typu B stačí, aby se do těla dostalo mikroskopické množství infikované krve nemocného nebo chronického nosiče viru. Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku, při společném použití hygienických potřeb (ručník, holicí strojek), ale i při těsném kontaktu či zranění při sportu (fotbal, lyžování, bungee jumping…) nebo třeba při tetování. Možným způsobem přenosu je nechráněný sexuální styk.

 

V České republice jsou děti proti žloutence B očkovány od roku 2001, a to v prvním roce života v rámci plošného očkování kombinovanou hexavalentní vakcínou, nebo do roku 2013 ve dvanáctém roce života, pokud ještě nebyly proti žloutence typu B očkovány. V současnosti je tedy většina populace do 25 let plošně očkována. Většina české dospělé populace nad 25 let však zůstává před žloutenkou typu B nechráněná.

Podívejte se také na:

Bezpečná dovolená

Žloutenka je infekční onemocnění, kterému můžete být bez povšimnutí vystaveni každý den při běžných činnostech, jako je nakupování nebo sport. Při cestách do zahraničí se může riziko nákazy žloutenkou nebo jiných infekčních onemocnění ještě zvětšovat, a to i v běžných evropských destinacích.

Našli jste, co jste hledali? ANO / NE
Je nám líto, že jste nenašli informaci, která Vás zajímá. Můžete ještě zkusit mapu stránek nebo nám napište e-mail.
Děkujeme za Vaši zpětnou vazbu — pokud máte další otázky, můžete se na nás obrátit na e-mailu cz.info@gsk.com.